Jezioro Genewskie dla turystów

Jezioro Genewskie dla turystów

To potężne jezioro rozciąga się pomiędzy Francją a Szwajcarią, a nad jego brzegami nie brak wspaniałych atrakcji. Otoczone alpejskimi szczytami, znane z malowniczych brzegów pełnych przyrodniczych i historycznych atrakcji, jest częstym celem turystycznych wypraw. Jakie niespodzianki czekają na podróżników nad Jeziorem Genewskim? Co koniecznie trzeba wiedzieć o tym wyjątkowym zbiorniku?

Jezioro Genewskie zasługuje na uwagę już ze względu na swe rozmiary. Ze swą powierzchnią prawie 600 kilometrów kwadratowych jest ono największym jeziorem w zachodniej części Europy. Panuje tu łagodny klimat, co sprzyja rozwojowi turystyki wypoczynkowej. W położonych nad wodami tego jeziora letniskach chętnie wypoczywają turyści z całej Europy. Można tu znaleźć również dobrze znane uzdrowiska, jak np. Montreux oraz Vevey.
To piękne, alpejskie jezioro jest też ornitologicznym rajem. Na jego obszarze powstały aż cztery rezerwaty przyrody, w których ochronie podlegają właśnie ptaki. Obecność licznych i rzadkich gatunków sprawia, że tym jeziorem od lat interesują się badacze przyrody z całego świata.

Na brzegach tego jeziora nie brak też ciekawostek historycznych. Wiadomo, że człowiek w tym rejonie pojawił się już około 5 tysięcy lat p. n.e. Znaleziono tu wiele pamiątek z okresu neolitu oraz z epoki brązu oraz żelaza. W okresie średniowiecza w tej części świata stykały się ze sobą ważne szlaki handlowe, a średniowieczne zamki są do dnia dzisiejszego ważnym elementem krajobrazu. Jednym z ciekawszych jest zamek Chillon koło Montreux. Z ważniejszych miast położonych nad tym jeziorem z pewnością na uwagę zasługuje szwajcarska Genewa oraz Lozanna, warto też odwiedzić Nyon, Morges oraz Vevey.