Jezioro Nyskie – kilka informacji dla turystów

Jezioro Nyskie – kilka informacji dla turystów

Jeśli ktoś szuka atrakcyjnego miejsca, w którym można spędzić miły weekend w regionie opolskim i okolicach, warto z pewnością wziąć
pod uwagę Jezioro Nyskie, które corocznie odwiedzane jest przez wielu turystów, zarówno wielbicieli leniwego wypoczynku na plaży, jak i miłośników wędkarstwa czy żeglarstwa.

Atutami tego znanego zwornika wodnego są strzeżone kąpieliska, rozległa plaża oraz niedrogie noclegi w okolicy.
Jezioro Nyskie, które bywa także określane mianem Jeziora Głębinowskiego, zostało utworzone jako zbiornik retencyjny na Nysie Kłodzkiej w roku 1971. Przed wybudowaniem zbiornika konieczne okazało się wysiedlenie i zatopienie kilku okolicznych wsi (Miedniki, Zamłynie, Głębinów). Zapora ziemno-betonowa, która tworzy ten tak popularny wśród turystów zbiornik, jest długa na 5 km i wysoka nawet do 20 m. Jak ciekawostkę można podać fakt, że całkowita pojemność Jeziora Nyskiego wynosi aż 123,44 miliona metrów³.
Jezioro Nyskie to nie tylko miejsce popularne wśród plażowiczów, żeglarzy i wędkarzy, ale także ważną część Otmuchowsko-Nyskiego Obszaru Krajobrazu Chronionego. Pobytem nad zbiornikiem z pewnością nie będą rozczarowane osoby interesujące się ornitologią. W okolicy można spotkać m.in. takie gatunki ptactwa jak: czapla biała, cyraneczka, kulik wielki, mewa srebrzysta albo rybitwa rzeczna. Jezioro jest prawdziwym rajem dla wędkarzy, można tutaj spotkać chociażby sandacze, leszcze, okonie albo szczupaki.

gl6

Warto dodać, że do zbiornika retencyjnego uchodzi nie tylko sama Nyska Kłodzka, ale także i inne rzeki. Konkretnie chodzi o Białą Głuchołaską, Widną oraz Płochą. W zachodniej częściej Jeziora Nyskie doszło do powstania stosunkowo niewielkich wysepek na skutek wydobywania żwiru.
Oczywiście Jezioro Nyskie cieszy się największą popularnością wśród turystów w sezonie letnim. To właśnie wtedy odbywają się tutaj regaty żeglarskie oraz rozmaite koncerty muzyczne i Grand Prix Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej. Warto jednak zaznaczyć, że również osoby, które planują pobyt w tych okolicach w innych sezonach mogą liczyć na ciekawą ofertę noclegową.