Ziołolecznictwo: podstawa medycyny naturalnej

Opiera się na nim nie tylko medycyna naturalna, ale ta współczesna, z której wiedzy tak chętnie dziś korzystamy. Fitoterapia, czyli metoda leczenia polegająca na zastosowaniu ziół oraz leczniczej mocy roślin, w dalszym ciągu odgrywa ważną rolę. Znane już starożytnym, chętnie stosowane w okresie średniowiecza i późniejszych wiekach, ziołolecznictwo wraca do łask. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że to właśnie fitoterapia stworzyła podstawę dla współczesnej medycyny. Na czym polega wyjątkowość tej metody?

hodowla ziół

Ziołolecznictwo to przede wszystkim długa tradycja i wspaniała historia, dzięki której przez wieki człowiek mógł wzbogacać swą wiedzę na temat swego ciała oraz leczniczej mocy roślin. Zioła oraz rośliny lecznicze służyły ludzkości od zawsze. Już w czasach starożytnych niektóre zioła uznawane były za wyjątkowo korzystne dla człowieka, znano też ich właściwości i możliwości zastosowania w terapii. W antycznych źródłach nie brak receptur, które i dziś mogłyby być w powodzeniem stosowane w leczeniu wielu dolegliwości.

W dobie nowoczesnych leków i znacznych postępów w medycynie ziołolecznictwo nadal zajmuje ważną rolę. Wyciągi roślinne często są głównymi składnikami nowatorskich leków, a preparaty stworzone z leczniczych roślin stanowią ważną grupę produktów w asortymencie każdej apteki. Sięgamy po nie chętnie, wierzymy w ich moc oraz korzystny wpływ na zdrowie.

cook and love

O tym, że zioła nadal są popularne, świadczyć też może rosnąca liczba publikacji na temat roślin leczniczych oraz możliwości ich zastosowania. Nawet my, ludzie żyjący w XXI wieku nadal wierzymy, że metody naszych babek były wyjątkowo skuteczne. W jakich przypadkach najlepiej sprawdza się dziś fitoterapia? Po zioła najchętniej sięgamy w chwili, gdy męczy nas przeziębienie. Ziołoterapia jest też z powodzeniem stosowana w takich problemach, jak zaparcia, problemy z krążeniem oraz bóle stawów. Zioła pomagają nam również w walce z zaburzeniami pracy przewodu pokarmowego, z infekcjami układu oddechowego oraz problemami związanymi z pracą układu moczowego.

zioła